استان بوشهر

>
داوود بحرینی

قابل توجه مسئولین آب استان

گرناداوود بحرینی؛ آب شرب سالم و باکیفیت، نقش بسیار کلیدی و موثری در سلامت جامعه ایفا می‌کند پس شایسته و ضروری است به این مقوله حیاتی مردم اهمیت و توجه بیشتری نمود.

مردم یک شهر بجای آب شرب، شیر کاکائو مصرف می‌کنند

داوود بحرینی


به نقل از اتحاد خبر ؛ آب شرب سالم و باکیفیت، نقش بسیار کلیدی و موثری در سلامت جامعه ایفا می‌کند پس شایسته و ضروری است به این مقوله حیاتی مردم اهمیت و توجه بیشتری نمود.
شهر شبانکاره که یکی بخش های مهم شهرستان دشتستان و دارای جمعیتی غالب بر ده هزار نفر است مدتی است که در لوله های خانگی مردم به جای آب شرب از آب چاه استفاده می‌شود و عده‌ای از مردم از این آب برای شست و شو و پختن غذا و خوردن استفاده می‌کنند که سلامتی مردم را به خطر انداخته است .
بعد از مدت‌ها قطعی پی در پی آب و مشکل زیر سازی لوله‌ها در سطح این شهر حال مدت طولانی است که مردم شبانکاره بجای آب زلال و شفاف در لوله‌های منازل خود «شیرکاکائو» تحویل می‌گیرند. آب گل‌آلودی که انواع ویروس  و بیماری‌ها را در پی دارد. این آب فقط از طریق دستگاه‌های تصفیه خانگی که قیمت آن کم هم نیست قابل استفاده می‌باشد که خانواده‌های قشر متوسط تقریبا از خرید آن با مشکل مواجه هستند.
 اما در همین راستا پیگیری و گفتگوهایی را با مردم شبانکاره انجام دادیم که از وضع موجود بسیار ابراز ناراحتی کردند و ابراز داشتند هر هفته باید هزینه ای را برای تعویض فیلتر  دستگاه های تصفیه آب بپردازیم که هزینه گزافی را بر دوش ما انداخته است.
حال باید از مراجع و مسئولین پرسید که آیا درست و شایسته است که اهالی شبانکاره برای این مدت در قبال آب مصرفی غیر بهداشتی  بجای آب شرب سالم هزینه پرداخت کنند؟ این در حالی است که مردم پول قبض را برای آب شرب سالم و بهداشتی باید پرداخت کند نه برای آب چاه که بهداشتی نیست.
برای بهبود کیفیت آب راه های متعددی وجود دارد که در زیر به چندین مورد و نکته از آن می‌پردازیم:
در هفته گذشته شاهد افتتاح آب شیرین کن در شهر سعدآباد بودیم و همچنین در هفته دولت نیز شاهد افتتاح آب شیرین کن شهر آبپخش خواهیم بود. که افتتاح این دو آب شیرین کن طبق صحبت های اخیر مسئولین بی شک مردم این دو شهر از آب شرب و پاکیزه بی نیاز خواهند شد.
راه‌اندازی این آب‌شیرین‌کن ها برای استفاده مردم بسیار کار بجا و شایسته ای است و باوجود مشکل آب در شهر شبانکاره، منطقی و درخواست به حق مردم شبانکاره است که یک آب‌شیرین‌کن برای شبانکاره راه‌اندازی بشود.
همچنین می‌توان با این آب شیرین کن به راحتی آب همین چاه‌ها که در لوله های خانگی موجود است را تصفیه کرد.
نکته دوم که بسیار قابل توجه است این است که اهالی بخش شبانکاره در مجاورت بزرگ‌ترین سد بتنی دو قوسی در جنوب کشور زندگی می‌کنند ، اما با کمبود آب مواجه هستند. در همین راستا احداث آب شیرین کن بر روی سد رئیسعلی دلواری شبانکاره نیز قابل اجرا خواهد بود اما اگر مسئولین امر  این دو راه هم قابل پذیرش ندانند پس باید با یک کارشناسی دقیق مشکلات این مردم را هر چه سریع تر بر طرف نمایند .

مسئولان بهداشت شهرستان و استان نیز تاکنون واکنشی به این مسئله نشان نداده اند اما مردم همچنان نگران سلامتی خود هستند.داوود بحرینی مرداد ماه 1396 

نوشتن دیدگاه

Back to Top

Template Design:Dima Group