استان بوشهر

>

آغاز ساخت ۶ سد در استان بوشهر

گرنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: برای افزایش منابع آب استان بوشهر ساخت شش سد بزرگ شامل سد دالکی، باغان، دشت پلنگ، خاییز، و باهوش و تنگ‌ارم آغاز شده است.


https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/139209052002036831619594.jpg


به گزارش گرنا: شاهپور رجایی صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر  با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های منابع آب استان بوشهر مورد توجه ویژه قرار دارد اظهار داشت: پس از وقوع خشکسالی‌های پی در پی و کاهش بارش باران و برداشت بی رویه از چاه‌های استان بوشهر، دشت‌های این استان در مخاطره قرار گرفت به‌گونه‌ای بسیاری از دشت‌ها در حالت ممنوعه قرار گرفته است.

وی از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان بوشهر خبر داد و گفت: یکی از محوری‌ترین طرح‌های دولت یازدهم و شورای عالی آب کشور طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است که از اولویت‌های این شرکت بوده و در حال حاضر بصورت جدی پیگیری می‌شود.


رجایی با بیان اینکه در این طرح در یک بازه زمانی 2 ساله، افت شدید آب زیرزمینی را متوقف می‌شود افزود: در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان بوشهر در یک دوره  زمانی حداکثر 20 ساله، دشت‌ها احیا می‌شود.


مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر تصریح کرد: خوشبختانه در دو بخش توقف برداشت مازاد از دشت‌ها و تغذیه مصنوعی طرح‌ها که توسط سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری و اصلاح شیوه‌های نوین کشاورزی انجام می‌گیرد، اقداماتی مهمی تدوین و اجرایی شده است.


وی با اشاره به هدر رفت روان‌ آبهای ناشی از بارندگی خاطر نشان کرد: با توجه به پدیده تغییر اقلیم‌ها در سال‌های اخیر شاهد وقوع سیلاب‌های گسترده و خشکسالی بوده‌ایم بطوریکه در بهمن ماه سال گذشته بیش از 2.5 میلیارد متر مکعب سیلاب به دریا روانه شد و این درحالی است که در تابستان در بخش مصرف و به ویژه کشاورزی دچار مشکلات جدی هستیم.


مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر از اجرای شش سد مخزنی در استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات برجسته دولت در استان بوشهر احداث زیرساخت‌های بخش آب است که چند سد بزرگ مخزنی مانند دالکی، باغان، دشت پلنگ، خاییز و باهوش و نیز سدهای کوچکتر مثل تنگ ارم اجرایی شده است.


رجایی ابراز امیدواری کرد: با همکاری و تلاش مسئولان استان بوشهر برای تسریع در تامین اعتبار و تجهیز منابع مالی این سدها، بتوانیم سیلاب استان‌های همجوار و بوشهر را مدیریت از این سیلاب‌ها به طور مطمئن و به هنگام استفاده کنیم.


وی با بیان اینکه بیش از 83 درصد از منابع آب استان بوشهر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود تصریح کرد:  یکی از اساسی‌ترین اقدامات باید مدیریت مصرف آب در بخش‌های عمده مثل کشاورزی باشد.


* تسنیمنوشتن دیدگاه

Back to Top

Template Design:Dima Group