استان بوشهر

>
عباس برزگرزاده

با برجام، آمریکا غول بی‌شاخ و دم

پس از جنگ سرد تقریبا همه چیز برای آمریکا از «خواستن تا شدن» فقط یک بیانیه یا اعلام موضع بود هر چند ضمنی و غیر رسمی.

نتیجه تصویری برای عباس برزگرزاده


اما روز جمعه دنیا شاهد یک تحول عظیم در این حوزه بود.  رئیس جمهور آمریکا که بودجه نظامی اش بیش از ده کشور قدرتمند دنیاست و اقتصادش پر تبادل ترین و مرجع پول جهان است و معتبرترین دانشگاههای دنیا را در خاک خود دارد، با بیشترین تعداد اندیشکده ها سخنی گفت و مواضعی بیان کرد که به جز اسرائیل و عربستان به استقبال آن نرفتند و برای اولین بار قریب به اتفاق کشورهای قدرتمند دنیا به آن واکنش منفی نشان دادند.


این نتیجه قدرت دیپلماسی ایران بود. گفتگو و عملکرد صادقانه و اجرای توام با حسن نیت برجام همه جهان را مجاب به حمایت از ایران نمود. برجام یک شیوه ایده آلیستی برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی است که قبل از آن فقط در کتب دانشگاهی به عنوان یک نظریه مطرح می گردید ولی امروز روابط بین الملل شاهد تحقق عملی این نظریه است.


این نکته ای است که ترامپ از درک آن عاجز است. ترامپ اوج خرسندی جامعه بین المللی را از انعقاد برجام درک نمی کند.


در بخش دیگر ترامپ خود را محب مردم ایران نشان می دهد و از سوی دیگر برای خشنودی اعراب با استفاده از عنوان خلیج ع رب ی حساسیت مردم ایران را برمی انگیزد. گرچه ترامپ تصور می کرد که برای این سخنرانی دیگه خیلی حساب شده برنامه ریزی کرده ولی مجددا شاهد سوخت اعتبارش هم نزد دولتمردان و هم مردم ایران و آمریکا بود.


آمریکا با ترامپ هر آنچه که سالیان دراز اندوخته بود از کف خواهد داد و ایران با درایتش در پیگیری، انعقاد و اجرای برجام تمام متحدین آمریکا را از حولش متفرق ساخته است.


تصور کنیم که این اعلام مواضع آمریکا در دوره ای مطرح می گردید که برجام منعقد نشده بود و اجماعی علیه ایران وجود داشت، قطعا مشابه وقایع پیشین همه کشورها رضایت خود را نسبت به اظهارات رئیس جمهور آمریکا اعلام می داشتند و هر یک برای نشان دادن وفاداری خود هر چه سریع تر ایران را محکوم می کردند، متعاقب آن آژانس جلسه اضطرای تشکیل می داد، شورای امنیت قطعنامه الزام آور صادر می کرد، امنیت ذهنی و روانی مردم پریشان می گردید، ماست و شیر و نان و پنیر کمیاب می شد، قیمت گوشت و مرغ جهش کم نظیری می داشت و به هم ریختگی بازار. اما امروز در انبان سیاست خارجی ما منطق، تعامل، احترام متقابل و پایبندی به اصول مسلم و محرز حقوق و روابط بین الملل است و این به همراه قدرت نظامی، اقتصادی، توسعه اجتماعی همان رمز ماندگاری و امنیت در عرصه بین المللی است.  


*دکتری حقوق بین الملل

نوشتن دیدگاه

Back to Top

Template Design:Dima Group